Megosztás
Nyomtasd ki!
Előírhatja-e az iskola az osztálypénz befizetését minden szülő számára? Mi történik, ha valaki nem tudja kifizetni az összeget?
Szeptemberi szülõi értekezlet egyenlõ az osztálypénz szedéssel. A szülõk akkor is fizetnek osztálypénzt, ha tilos vagy meghaladja anyagi teherbíró képességüket, vagy nem látják át mire fordították a beszedett összegeket!
Az osztálypénz szedésének évtizedes hagyományai vannak Magyarországon, csak az a baj, hogy az utóbbi években megváltozott a családok anyagi helyzete. Nem csak az alacsonyjövedelmû szülõknek okoz problémát gyermekük óvodáztatásával, iskoláztatásával járó kiadások, hanem azoknak is, akiknél a megnövekedett közüzemi díjak miatt emelkedet a lakásfenntartási költségek, az élelmiszerárak, és az esetleges kölcsönök visszafizetése, az esetleges lízingdíjak miatt egy fillérjük sem marad a hónap végére.
Az iskolákban, de már az óvodákban is, gyakorlattá vált óvodában az úgynevezett csoportpénz (eszközpénz), iskolában az osztálypénz szedése, amely havi 500-1000-3000 forintig terjedhet. Egy 30 fõs osztályban havi 2-3 ezer forinttal számolva havonta 60-90 ezer, évente 600-900 ezer forint osztálypénz gyûlhet össze.
Szülõi panasz szerint az egyik középiskolában már a 9. évfolyamon kezdõdik a pénzgyûjtés ballagási ruhára, tablóra, érettségi bankettre, ajándékra havi 10 ezer forint befizetéssel. Ez egy 30 fõs osztályban, 10 hónapon keresztül, tanulónként havi 10 ezer forinttal számolva, négy évre összesen 30x10x10 000×4=12 millió forint. Ennyi pénz elköltése és elszámolása nem könnyû feladat, de minek ez az egész? Nem javítja a szülõi és tanulói közérzetet az osztálypénzbõl megvásárolt akármi, pláne akkor, ha két- három gyerek után fizeti a szülõ!
Az indokolt pénzkövetelések szabályai
Az önkormányzati fenntartású óvoda vagy az iskola nem szedhet semmilyen pénzt az ingyenes közoktatási szolgáltatásokért. Csak a térítési díjas (pl. étkeztetési díj) és a tandíjas (pl. gimnáziumban az évfolyam harmadik és további alkalommal történõ megismétlésekor) szolgáltatásokért lehet pénzt beszedni, de csak a közoktatási törvényben és a helyi önkormányzati rendeletben meghatározott mértékben. A térítési díj és a tandíj szabályai itt találhatók!
Szülõi nyilatkozat
Az óvodának, iskolának ki kell kérni a szülõk írásbeli nyilatkozatát, minden olyan döntése elõtt, amely szülõre fizetési kötelezettséggel jár. Ha a szülõ jelzi, hogy nem tud fizetni, akkor, vagy az iskola költségvetésébõl kell fedezni a követelést, vagy jelezni kell iskolafenntartó önkormányzatnak, hogy “szociális forrásból” oldja meg a problémát.
Pénzkezelési szabályok
Jogszabályok értelmében az oktatási intézményeknek a szülõktõl, tanulóktól beszedett minden forintról hivatalos elismervényt, kérésre számlát kell kiadni, be kell vételezni, könyvelni kell, vagyis el kell számolni minden forinttal.
A csoportpénz, osztálypénz indokolatlan pénzkövetelés
Általános jelenség, hogy a nevelési és oktatási intézmények többsége a mûködési (dologi) kiadásokat (pl. kréta, másolópapír, tisztasági csomag, osztályfestés,) vagy a tanítási idõben szervezett –pedagógiai programhoz kapcsolódó – ingyenes közoktatási szolgáltatások költségeit (pl. tanulmányi kirándulás, uszoda, múzeumi belépõ, erdei iskola, stb.) áthárítja a szülõkre, amelyeket eredetileg a fenntartónak az óvoda, iskola költségvetésében kell biztosítania.
Sok helyen úgy próbálják a kikerülni az indokolatlan pénzbeszedéssel kapcsolatos jogszabályi tiltásokat, hogy nyíltan csoportpénz vagy osztálypénz gyûjtésre biztatják a szülõket, és/vagy beteszik a házirendbe, ami még nagyobb hiba.
Nyomásgyakorlás és megalázó szankciók a “nem fizetõkkel” szemben
Két dolog miatt félnek a szülõk a szeptemberi szülõi értekezlettõl. Elõször is az osztályszintû szülõi szervezet vezetõinek megválasztásától (vagy nincsenek jelentkezõk, vagy sokan vannak). A másik probléma az osztálypénz megszavaztatása.
Az osztálypénz szedésére és összegére legtöbbször az osztályfõnök vagy valamelyik aktív szülõ tesz javaslatot, amit a szülõk egy része egyre magasabbra licitál.
Az a tény hogy az esemény az iskolai hivatalos szülõi értekezleten, egy pedagógus jelenti be és szavaztatja meg az osztálypénzt havi összegét, kimeríti a „nyomásgyakorlás” fogalmát. Melyik szülõ mer ellentmondani?
A késõbbiek folyamán a pénzbeszedõ pedagógus vagy szülõ felszólító levélben követeli az osztályközösség által „megszavazott” havi osztálypénzt, ha valaki nem tudja havi rendszerességgel fizetni, megalázó módon nyilvánosságra hozzák a nem fizetõk nevét az osztály tanulói elõtt. Szokásos még az ellenõrzõ könyvben történõ újabb és újabb pénzkövetelés vagy egyszerûen egy csekk hazaküldése a gyerekekkel.
A legcsúnyább intézkedés, amikor a tanítási idõben szervezett ingyenes tanulmányi kirándulásról, múzeumlátogatásról, úszásoktatásról otthon hagyják, vagy egy másik osztályba helyezik el, azt a tanulót, akinek szülei nem járultak hozzá a költségekhez.
Az indokolatlan pénzkövetelések indokai
Fõ indok: szegény önkormányzatnak a költségvetési megszorítások miatt nincs elég pénze a nevelési, oktatási intézmények fenntartására.
Az óvoda, iskola költségevetését az önkormányzat alultervezi, nem tervezi be a nevelési, illetve a pedagógiai program végrehajtásához elengedetlenül szükséges kiadásokat.
Szegény óvodának, iskolának nincs pénze, a dologi kiadásokra, állagmegóvásra, karbantartásra, a megfelelõ pedagógus és alkalmazotti létszámra, a szakmai szolgáltatásokra, stb.
Kivetetik az adott feladatot (pl. tanulmányi kirándulás) a pedagógiai programból, hogy ne kell jen finanszírozni, az iskola ezután a szülõkkel fizetteti meg a költségeket.
Ha az önkormányzatoknak nincs elég pénzük intézményeik fenntartására, akkor jelentsenek csõdöt, de ne a szülõket hozzák kilátástalan helyzetbe.
A szülõi együttérzés (szolidaritás) hiánya
Sok tehetõsebb szülõ mellé áll ezeknek a sztereotip kifogásoknak, és egyre több osztálypénzt szavaz meg a szülõi értekezleteken, hátha valamilyen elõnyt szerez gyermekének. Nem törõdnek azzal, hogy ezzel kétségbeesésbe kergetik a nehezebb helyzetben levõ szülõtársaikat, akik belefásultak az ellenállásba.
Szülõi és tanulói és pedagógus etikai kódex
Az folyamatos óvodai iskolai pénzkövetelések nagyban befolyásolják az iskolahasználó, szülõk, tanulók, pedagógusok közérzetét. Sok szülõ mondja: „Azért nem megyek el az szülõi értekezletre, mert megint pénzt kérnek tõlem.”
Sok gyermek mondja a szüleinek: „Milyen szülõ vagy te, ha még egy vacak bécsi osztálykirándulást, vagy érettségi bankettet sem tudsz kifizetni, bezzeg a Kovács Józsi szülei…”
Mivel az jogszabályi elõírások nem tudják megfékezni, az illegális pénzszerzõ tevékenységét, és az oktatási intézmények nem tanúsítanak önmérsékletet ezen a területen, ezért javasoljuk, hogy minden óvodában, iskolában készüljön etikai kódex (önkéntességen alapuló magatartási szabályzat).
Az etikai kódex – többek között –, tartalmazza, hogy az óvoda, iskola semmilyen indokkal nem kérhet pénzt az ingyenesség körébe tartozó szolgáltatásokért és megtiltja a csoportpénz, osztálypénz megszavaztatását és beszedését az oktatási intézmény területén.
Az osztályközösségek által tanítási idõn kívül szervezett kirándulás, vagy más megmozdulás, összejövetel az osztály szülõi közösségének belügye, de nem lehet kötelezõvé tenni sem a részvételt, sem a befizetést.
Az óvodai, iskolai magatartási kódex egyik alaptétele, hogy az esetleges csoportpénz, osztálypénz gyûjtése csak az oktatási, nevelési intézményen kívül történhet, és az adományozó szülõk nevét az adatvédelmi szabályok szerint titkosan kell kezelni.
Nem a szülõk zsebébe kell kutatni, nem a szülõket kell megvágni, van más lehetõség is közösségi pénz megszerzésére és hiteles felhasználására!
Forrás itt található: