Megosztás
Nyomtasd ki!
Az anyasági ellátásról az 1998 évi LXXXIV. törvény rendelkezik, az anyasági támogatás olyan pénzbeli ellátás, amely független az igénylő anyagi helyzetétől.
Az anyasági támogatás összege:
A támogatás egyszeri és egyösszegű családtámogatási ellátás, a gyerek születése után igényelhető, összege függ az aktuális öregségi nyugdíj legkisebb összegének mértékétől, 2015-ben 28.500 forint. Az ellátás mértéke egy gyermek esetében az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225%-a, azaz 64.125 forint 2015-ben, ikergyermekek születése esetén 300%-a az öregségi nyugdíj legkisebb összegének, 2015-ben 85.500 forint.
Ki jogosult az anyasági támogatásra?
– Az a nő, aki legalább 4 alkalommal részt vett terhességgondozáson a terhesség ideje alatt, koraszülés esetében ha legalább egy alkalommal részt vett terhességgondozáson.
– amennyiben halva született a gyermek, akkor is jogosult az anya a támogatásra, amennyiben megjelent a terhességgondozásokon.
– örökbefogadó szülők, abban az esetben, ha a szülést követő 6 hónapon belül engedélyezték jogerősen az örökbefogadást.
– a gyám, ha a gyermek születését követő 6 hónapon belül jogerős határozat alapján a gyám gondozása alá kerül.
– az a nő, aki jogerősen tartózkodik Magyarországon a szülés ideje alatt és legalább négyszer vett részt terhességi gondozáson Magyarország területén, koraszülés esetében legalább egyszer részt vett a terhességgondozáson-
Az anyasági támogatás iránti igényt a következő helyeken lehet benyújtani:
a lakóhely szerint illetékes
– magyar Államkincstárnak az ügyfélszolgálatán
– Kormányablak
– az igénylő munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen.
Az igénylés 8 napon belül elbírálja a kérelmet az elbíráló szerv, a jogosultság megállapítása után kiutalják az ellátást vagy fizetési számlára vagy kifizetési utalványon jut el a jogosulthoz.
A kérelmet erre rendszeresített formanyomtatványon lehet a kérelmet benyújtani a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül, jogvesztő következménye van a határidő elmulasztásának.
A tájékoztató a támogatással kapcsolatosan valamint a formanyomtatvány a következő helyeken érhető el:
– az igénybenyújtás helyén
– a polgármesteri hivatalban
– kormányablaknál
– járási hivatal
– interneten www.allamkincstar.gov.hu.
Az igény benyújtásánál a következő dokumentumokat szükséges csatolni:
– ha az igénylő a szülő nő, abban az esetben csatolni kell az orvos igazolásának a másolatát, hogy megjelent a terhességgondozásokon, a terhesgondozási könyvben rögzítve vannak az időpontok.
– ha az igénylő az örökbefogadó szülő, akkor csatolni kell a jogerős határozatnak a másolatát, amely engedélyezi a gyermek örökbefogadását.
– ha az igénylő a gyám, abban az esetben csatolnia kell a gyámrendelő határozatnak a másolatát.
– ha a szülő nő jogszerűen tartózkodik Magyarországon, abban az esetben csatolnia kell a tartózkodási jogot biztosító okmány másolatát valamint az igazolást, hogy részt vett az előírt terhességgondozásokon.
– nem kell igazolni a szülő nőnek, hogy részt vett a terhességgondozásokon, ha tudja igazolni hitelt érdemlően, hogy a terhesség ideje alatt legalább 5 hónap folyamatos időtartamig külföldön tartózkodott.
– a kérelem benyújtásakor még be kell mutatni:
– a gyermek, ikerszülés esetében a gyermekek anyakönyvi kivonatát
– halva születés esetén a halált igazoló okirat másolatát
– ha az anya meghalt a támogatás felvétele előtt, akkor az anya halotti anyakönyvi kivonatát.
Nem jogosult anyasági támogatásra:
– ha az anya, a szülők még a gyermek születése előtt nyilatkozatban hozzájárultak a születendő gyermek örökbe adásáról. De a gyermek születését követő 6 hónapon belül benyújthatják az igényt, ha időközben visszavonták az örökbeadási nyilatkozatot.
– ha a már megszületett gyermek kikerül a család gondozásából, a gyámhatóság jogerős határozata alapján, de ha időközben a gyámhatóág visszavonja a családból kikerülésre vonatkozó határozatot és az anya továbbra is gondoskodhat a gyermekről, abban az esetben a 6 hónapon belül az igény a támogatásra benyújtható.
Amennyiben nem ért egyet az igénylő az elbírálószerv döntésével, úgy a határozat átvételétől vagy az határozat tudomásulvételétől számított 15 napon belül fellebbezhet.
Forrás itt található: